در هر محيطي که وارد مي‌شويم، اصطلاحات و عبارت‌هاي خاصي رواج دارند که محيط استارتاپي نيز از اين قاعده مستثني نيست. هر حوزه‌اي از دانش، واژگان و اصطلاحات تخصصي خود را دارند که ممکن است براي افرادي که تازه وارد آن مي‌شوند، ناشناخته بنظر برسد. شتابدهنده گذر به عنوان اولين شتابدهنده حوزه عمران، محيط زيست و گردشگري قصد دارد در اين مقاله به بررسي اصطلاحات استارتاپي و کسب و کارهاي نوپا بپردازد.


 


واژه نامه استارتاپي | آشنايي با اصطلاحات استارتاپي


 


آشنايي با اصطلاحات استارتاپي


با توجه به رشد چشمگير استارتاپ ها در سراسر دنيا و نيز کشورمان ايران اصطلاحات استارتاپي بسياري ايجاد شده‌اند که براي ورود به دنياي استارتاپ لازم است که با آنها آشنا شويم. در اين مقاله سعي شده است که به مهم‌ترين اصطلاحات استارتاپي پرداخته شود، اگر چه اين اصطلاحات کم نيستند.


 


Startup (استارتاپ)


استارتاپ به معناي شروع يک کسب و کار جديد با هدف تغيير جهان و کسب درآمد است. استارت آپ در واقع به يک مدل تجاري جديد گفته مي‌شود که به منظور رفع يک يا مجموعه‌اي از نيازهاي جامعه حاضر ايجاد شده است.


 


Founder (بينانگذار استارتاپ)


بنيان گذار استارت آپ يا Founder در اصطلاحات استارتاپي به شخص يا اشخاصي گفته مي‌شود که يک استارتاپ را راه اندازي مي‌کنند. اين شخص با باور اينکه مي‌توانند جهان را دگرگون سازد، پيوسته تلاش مي‌کند و دوست دارد که خود رييس خود باشد.


 


 Seed Accelerator (شتابدهنده استارتاپ)


شتابدهنده استارتاپ يا به اختصار شتاب دهنده به عنوان يکي از اصطلاحات استارتاپي، مجموعه‌اي است که استارت آپ را از شروع تا به نتيجه رسيدن آن حمايت مي‌کند. شتابدهنده ها با ارائه خدماتي نظير Mentor-ship (مربي‌)، فضاي کار، اصلاح کسب و کار و نيز تامين سرمايه اوليه براي شرکت‌هاي نوپا، درصدي از مالکيت آن کسب و کار را در اختيار مي‌گيرند و در مقابل آموزش‌هاي لازم براي قرار گرفتن در مسير کارآفريني  به آنها ارائه مي‌دهند.


 


Unicorn Startup (استارتاپ تک شاخ)


يونيکورن اسب تک شاخي است که از حيوانات افسانه اي به شما مي‌رود. آيلين لي از سرمايه گذاران در سال 2013 اين نام را انتخاب کرد و به استارتاپ هايي گفته مي‌شود که بسيار سريع رشد مي‌کنند و ارزش آن‌ها بيش از ميلياردها دلار است مانند استارتاپ هاي اوبر، پينترست، دراپ باکس و


 


Lean Startup (لين استارتاپ)


لين استارتاپ يا استارتاپ‌هاي نوپا، يک ايده و کسب و کار نوپا است که داراي ريسک کمتري نسبت به ساير استارت آپ‌ها مي‌باشد. از آنجايي که 90 درصد استارت اپ ها در شروع فعاليت خود با شکست مواجه مي‌شوند، لين استارتاپ کمک مي‌کند تا دلايل عدم موفقيت پيدا شود. لين استارت آپ علاوه بر اينکه دلايل عدم موفقيت اينگونه استارتاپ‌ها را پيدا مي‌کند، به صاحبان کسب و کار کمک مي کند تا ريسک شکست خود را کاهش دهند. روش لين استارت اپ که يکي از اصطلاحات استارتاپي مي‌باشد، اين است که ابتدا يک نمونه کوچک و ساده از محصول و خدمات شما آماده مي‌کند و با در اختيار گذاشتن آن در يک جامعه کوچک هدف، بازخورد آنها را بررسي مي‌کند.


 


Business Plan (طرح کسب و کار)


هر کسب و کاري براي شروع کار و افزايش احتمال موفقيت نيازمند يک برنامه ريزي دقيق است. بيزينس پلن يا طرح کسب و کار يک سند مکتوب شده و رسمي است که در آن تمام هدف‌ها، ماهيت آنها، زمان رسيدن به آنها، برنامه ريزي‌هاي مالي و همه مواردي که ضرورت دارند، نوشته شده است. براي دريافت وام و يا بودجه، داشتن بيزينس پلن معتبر بسيار ضروري مي‌باشد.


 


seed funding  (سرمايه مرحله کشت ايده)


سيد فاندينگ يا سرمايه مرحله کشت ايده به معناي اولين مرحله شروع کار استارتاپي است که معمولا نشان‌دهنده اولين سرمايه اي است که به استارتاپ اختصاص داده مي‌شود. اين سرمايه مي‌تواند از طريق وام، سرمايه گذاران مختلف، خانواده، اطرافيان و يا حتي صاحب کسب و کار تامين شده باشد. اين سرمايه در اصل به عنوان بذر اوليه درخت کسب و کاري شناخته مي‌شود.


 


Investor (سرمايه‌گذار)


سرمايه گذار به شخص يا اشخاصي گفته مي‌شود که با هدف بازگشت سرمايه و سود در استارتاپ‌ها سرمايه گذاري مي‌کنند. اين سرمايه‌ها در حوزه‌هايي مثل اوراق قرضه، سهام سرمايه، اوراق بهادار، ارز و کالاهاي اقتصادي سرمايه گذاري مي‌شود.


 


Angel investor (سرمايه‌گذار فرشته)


سرمايه گذاران فرشته به کارآفرينان و مديران اجرايي با توان سرمايه گذاري گفته مي‌شود که معمولا روي کسب و کارهاي نوپا نيازمند سرمايه، سرمايه گذاري مي‌کنند. آنها علاوه بر سرمايه گذاري، با ارائه مشاوره و کمک به صاحبان استارتاپ در نقش راهنما نيز آنها را کمک مي‌کنند. اين سرمايه گذاران در شروع کسب و کار نوپا و با ارايه سرمايه کمتري نسبت به ساير سرمايه گذاران در مراحل اوليه، کسب و کار را حمايت مي‌کنند.


 


Venture Capital (سرمايه گذار خطر پذير)


سرمايه گذار خطرپذير يا VC يک روش تامين مالي است که در آن سرمايه گذاران به اميد سود بالا، ريسک بالايي مي‌کنند. سرمايه گذاران خطر پذير به دنبال کسب و کارهاي با پتانسيل بالا رفته و آن‌ها را در رشد و توسعه همراهي مي کنند. آنها اين کار را در ازاي دريافت بخشي از سهام مالي کسب و کار انجام مي‌دهند.
منبع:


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

Jenny Yahaira چمران Miriam Sai جيدترين کوره هاي القايي Duane Eric Jay James